Doğadan, en doğalından...

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Marketlerde birbirinden farklı çeşitlerde zeytinyağları bulunur. Zeytinyağının neye göre çeşitlendirildiğini öğrenmek ister misiniz? Damak tadınıza ve sağlığınıza en uygun zeytinyağını seçebilmeniz için detayları sizin için paylaştık.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Zeytin ağacının meyvesinden, yalnızca ayıklama, yıkama, yoğurma ve soğuk sıkım gibi doğal yöntemler kullanılarak elde edilen zeytinyağlarının tamamı, Natürel Sızma Zeytinyağı kategorisine girer. Natürel Sızma Zeytinyağlarından, asit oranı %0,8’in altında olan ve hafif aroması sebebiyle daha çok yemeklerde kullanmayı tercih ettiğimiz yemeklik zeytinyağları Olivya Gökçeovacık’ta, Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı olarak adlandırılır. Bu zeytinyağı çeşidinin rengi sarıdır olup kokusu ve aroması, sıcak ve soğuk yemeklerde rahatlıkla kullanılabilecek kadar hafiftir.

Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı​

Ekim ayında, henüz tam olgunlaşmamış yeşil zeytinlerden elde edilen soğuk sıkım zeytinyağıdır. Bu dönemde toplanan zeytinlerden, olgun hasat dönemine kıyasla daha az yağ elde edilir. Ancak, antioksidanlar ve vitaminler açısından çok daha zengin olduğundan dolayı, sağlık açısından kullanılması tavsiye edilir. Asit oranı %0,5 ve altındadır. Rengi yeşil, tadı meyvemsi, aroması ise daha baskındır. Yoğun aroması sebebiyle genelde sabah kahvaltılarında, salatalarda ve mezelerde kullanımı tercih edilebilir. Baskın bir zeytinyağı aromasından hoşlanıyorsanız, zeytinyağı seçiminizi Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı yönünde yapabilirsiniz.

Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı​

Kasım – Aralık aylarında toplanan olgunlaşmış siyah zeytinlerden, soğuk sıkımı yöntemi ile Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı elde edilir. Asit oranı %0,5 ve altındadır. Rengi Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağına kıyasla daha sarı ve berraktır. Aroması da daha hafiftir. Sabah kahvaltılarında, salatalarda ve mezelerde kullanımı tercih edilebilir. Hafif bir zeytinyağı aromasından hoşlanıyorsanız, zeytinyağı seçiminizi Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı yönünde yapabilirsiniz.

Diğer Zeytinyağları

Natürel zeytinyağlarının yanı sıra, Rafine ve Riviera zeytinyağları da bulunmaktadır. Rafine zeytinyağı, ham zeytinyağının yapısında değişikliğe yol açmadan, çeşitli metotlar ile işlemden geçirilerek rafine edilmesi sonucu elde edilen, işlenmiş zeytinyağıdır. İşlem görmüş rafine zeytinyağı ile natürel sızma zeytinyağının karışımı ile elde edilen zeytinyağına ise Riviera adı verilir.
Biz Olivya Gökçeovacık olarak, zeytinyağını en doğal hali ile size ulaştırabilmek adına, natürel sızma zeytinyağlarının haricindeki, işlem görmüş başka zeytinyağı çeşitleri üretmemekteyiz.

Paylaşın